З усіх питань телефонуйте:

Договір купівлі-продажу житлового будинку та земельної ділянки

Всі договори

Кому підійде договір:

  • Підійде тим, хто збирається продати або купити будинок із земельною ділянкою, на якій він знаходиться.
  • Договір потрібно посвідчити у нотаріуса.
Автор: Андрей Кравченко, ведущий юрист компании SmartDoc, адвокат

Поняття і предмет
Договір купівлі-продажу нерухомого майна – це угода, за якою одна сторона передає або зобов'язується передати нерухоме майно у власність другій стороні за певну грошову суму.
Предметом договору купівлі-продажу у цьому випадку є житловий будинок та земельна ділянка, на якій він розташований.
 
Сторони
Укласти договір купівлі-продажу нерухомого майна можуть фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи.
Особи, які здійснюють продаж та купівлю нерухомого майна, називаються відповідно — Продавець і Покупець.
Продавцем може виступати лише власник нерухомого майна, інша особа може це зробити лише за його нотаріально посвідченим дозволом (наприклад, довіреність, договір доручення, комісії).
Слід пам'ятати, що купівля-продаж за своєю правовою природою є правочином щодо розпорядження майном. У випадку, коли житловий будинок - спільна сумісна власність кількох осіб, для його продажу необхідно отримати згоду всіх співвласників. Наприклад, один із подружжя має отримати згоду іншого (чоловіка або дружини) на відчуження (продаж) майна, що належить їм обом.
 
Істотні умови договору (які обов'язково потрібно включити)
Закон вимагає обов'язково чітко визначити нерухоме майно в договорі. Тобто договір купівлі-продажу повинен містити ідентифікуючу інформацію про нерухоме майно: адресу знаходження, кількість поверхів, кімнат, площу житлового будинку та земельної ділянки, кадастровий номер земельної ділянки тощо.
 
У випадку коли договір купівлі-продажу нерухомого майна укладається між фізичними особами - підприємцями та/або юридичними особами, умови про ціну та строк договору обов'язково повинні бути передбачені договором.   
За домовленістю між сторонами нерухоме майно може передаватися Продавцем Покупцеві як під час укладення договору купівлі-продажу, так і в майбутньому із визначенням конкретних строков або календарних дат.
 
Форма договору
Договір купівлі-продажу нерухомого майна оформлюється у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.
 
Норми права
Відносини, що виникають за договором купівлі-продажу нерухомого майна, регулюються Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України, а також:
  • якщо сторонами договору є виключно юридичні особи та/або фізичні особи - підприємці - Господарським кодексом України.
 
Укладення договору
Договір вважається укладеним після його нотаріального посвідчення, якщо в ньому прописані всі істотні умови (див. “Істотні умови договору”). Право власності нового власника необхідно зареєструвати у нотаріуса або в Державній реєстраційній службі.
 
Зміна та розірвання
Для зміни або розірвання договору необхідна угода усіх сторін договору. Така угода укладається в тій самій формі, що й договір.
Договір може бути розірваний також на вимогу Покупця, якщо Продавець не попередив Покупця про права третіх осіб на нерухоме майно (за умови, що Покупець не знав і не міг знати про права третіх осіб на нерухоме майно).
Контакти Допомога