Договір дарування автомобіля

Всі договори

Кому підійде договір:

 • Підійде тим, хто збирається подарувати або прийняти в дар автомобіль.
 • Подарований автомобіль потрібно зареєструвати в реєстраційно-екзаменаційних підрозділах ДАІ (МРЕВ).
Автор: Андрей Кравченко, ведущий юрист компании SmartDoc, адвокат

Поняття і предмет
Договір дарування автомобіля – це угода про безоплатну передачу транспортного засобу у власність іншій особі.
Дар може передаватись одразу, або через деякий строк, чи з настанням певної (відкладальної) обставини.
На особу, якій дарують, договором може бути покладено обов'язок вчинити певні дії (або утриматись від їх вчинення) на користь третіх осіб.
 
Сторони
Укласти таку угоду можуть як приватні особи (фізичні особи), так і підприємці та організації (фізичні особи - підприємці, юридичні особи).
Особа, яка дарує річ, називається Дарувальник, а та, що приймає – Обдаровуваний.
Дарувальником може виступити тільки власник майна, а інші особи - лише за його офіційним дорученням, яке має містити ім'я (найменування) Обдаровуваного (наприклад, довіреність, договір доручення).
Юридичні особи (АТ, ТОВ та інші товариства) можуть дарувати будь-що один одному, тільки якщо таке право прямо встановлено установчими документами (статутом) Дарувальника.
 
Істотні умови договору (які обов'язково потрібно включити до договору)
Закон вимагає обов'язково визначити в договорі:
 • ідентифікуючу інформацію про транспортний засіб: марку, модель, колір, номер та об'єм двигуна, номер кузова та шасі, реквізити технічного паспорта тощо;
 • строк, через який Дарувальник має передати дарунок Обдаровуваному (у випадку коли сторони домовились про передачу дарунка у майбутньому);
 • відкладальну обставину*, після настання якої Дарувальник зобов'язаний передати нерухомість Обдаровуваному (за домовленістю сторін щодо відкладальної обставини);
 • обов'язок на користь третьої особи (якщо договором передбачається обов'язок Обдаровуваного вчинити певну дію майнового або немайнового характеру на користь третьої особи).
 
Форма договору
Договір дарування автомобіля має укладатись письмово. Після укладення договору Обдаровуваному необхідно поставити транспортний засіб на облік в ДАІ (на своє ім'я). 
Якщо сторони бажають нотаріально завірити договір дарування, а дарувальником транспортного засобу (легкового автомобіля) є фізична особа, то для нотаріального оформлення сторони повинні надати нотаріусу документ про оплату податку та документ про оцінку транспортного засобу.
 
Норми права
Відносини, що виникають за договором дарування, регулюються главою 55 та іншими положеннями Цивільного кодексу України.
 
Укладення договору
Договір вважається укладеним (таким, що набрав чинності) з моменту його підписання, якщо в ньому прописані всі істотні умови (див. “Істотні умови договору”).
 
Зміна та розірвання договору
Зміна договору або його розірвання здійснюється за згодою сторін шляхом укладення додаткової угоди. Вона має бути укладена у письмовій формі, а якщо договір було нотаріально посвідчено, угода також підлягає нотаріальному посвідченню.
 
Закон передбачає випадки односторонньої відмови від договору або його розірвання. Обдаровуваний у будь-який час має право відмовитися від дару (до його прийняття).
Дарувальник має право розірвати договір дарування з вимогою повернення дарунка, якщо:
 • Обдаровуваний умисно вчинив злочин проти життя, здоров'я, власності Дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) або дітей;
 • Обдаровуваний вчинив умисне вбивство Дарувальника (в цьому випадку спадкоємці Дарувальника мають право вимагати розірвання договору дарування);
 • Обдаровуваний створює загрозу безповоротної втрати дарунка, що має для Дарувальника велику немайнову цінність;
 • внаслідок недбалого ставлення Обдаровуваного до дару, що становить культурну цінність, цей дар може бути знищено або істотно пошкоджено;
 • у разі порушення Обдаровуваним обов'язку на користь третьої особи. 
При цьому Дарувальник має право вимагати повернення дарунка, лише якщо на момент пред'явлення вимоги дарунок є збереженим.
 

 
* Відкладальна обставина — обставина, щодо якої невідомо, настане вона чи ні.
Якщо настанню обставини недобросовісно перешкоджала сторона, якій це невигідно, обставина вважається такою, що настала. 
Якщо настанню обставини недобросовісно сприяла сторона, якій це вигідно, обставина вважається такою, що не настала. 
Контакти Допомога