Договір купівлі-продажу автомобіля (транспортного засобу)

Всі договори

Кому підійде договір:

  • Підійде тим, хто збирається продати або купити автомобіль.
  • За договором автомобіль передається за плату.
  • Для безкоштовної передачі автомобіля використовуйте договір дарування автомобіля.
Автор: Андрей Кравченко, ведущий юрист компании SmartDoc, адвокат

Поняття і предмет
Договір купівлі-продажу автомобіля – це угода, за якою одна сторона передає або зобов'язується передати транспортний засіб у власність другій стороні за певну грошову суму.
Предметом договору купівлі-продажу є транспортний засіб.

Сторони
Укласти договір купівлі-продажу автомобіля можуть як приватні особи (фізичні особи), так і підприємці та організації (фізичні особи - підприємці, юридичні особи).
Особи, які здійснюють продаж і купівлю товару, зазначаються у тексті як Продавець і Покупець.
Продавцем може виступати лише власник транспортного засобу, інша особа може це зробити лише за його офіційним дозволом (наприклад, довіреність, договір доручення, комісії).
У разі якщо транспортний засіб - це спільна власність кількох осіб, для його продажу необхідно отримати згоду всіх співвласників. Наприклад, один з подружжя повинен отримати згоду іншого (чоловіка або дружини) на відчуження (продаж) транспортного засобу, що належить їм обом.

Істотні умови договору (які обов'язково потрібно включити в договір)
Закон вимагає обов'язково чітко визначити товар у договорі. Тобто договір купівлі-продажу повинен містити ідентифікуючу інформацію про товар: марка, модель, колір, об'єм і номер двигуна, номер шасі та кузова, ціна тощо.
У випадку коли договір купівлі-продажу укладається між фізичними особами - підприємцями та/або юридичними особами, умови про предмет, ціну та строк договору обов'язково повинні бути передбачені договором.   
За домовленістю між сторонами транспорт може передаватися Продавцем Покупцеві як під час укладення договору купівлі-продажу, так і в майбутньому з визначенням конкретних строків або календарних дат.
 
Форма договору
Договір купівлі-продажу транспортного засобу укладається в письмовій формі. Якщо сторони бажають нотаріально завірити договір, а продавцем транспортного засобу (легкового автомобіля) є фізична особа, то для нотаріального оформлення сторони повинні надати нотаріусу документ про оплату податку на доходи фізичних осіб та документ про оцінку транспортного засобу.

Норми права
Відносини, що виникають за договором купівлі-продажу, регулюються Цивільним кодексом України, а якщо сторонами договору є виключно юридичні особи та/або фізичні особи - підприємці — також Господарським кодексом України.

Укладення договору
Договір купівлі продажу авто вважається укладеним з моменту його підписання, якщо в ньому прописані всі істотні умови (див. “Істотні умови договору”). Крім того, право власності на транспортний засіб слід зареєструвати в Державтоінспекції.

Зміна та розірвання договору
Для зміни або розірвання договору необхідна угода усіх сторін договору. Дана угода укладається в тій самій формі, що й договір.
Договір може бути розірвано також на вимогу Покупця, якщо Продавець не попередив Покупця про права третіх осіб на транспортний засіб (за умови, що Покупець не знав і не міг знати про права третіх осіб на транспортний засіб).
Контакти Допомога