Договір новації
Всі договориКому підійде договір:
-
Підійде тим, хто збирається замінити одне договірне зобов'язання іншим (наприклад, зобов'язання поставити товар замінити зобов'язанням надати послугу тощо).
-
Для заміни зобов'язання по оплаті товарів (робіт, послуг) на боргове зобов'язання використовуйте договір новації зобов'язання у договір позики.
Автор: Андрей Кравченко, ведущий юрист компании SmartDoc, адвокат
Поняття і предмет
Договір новації є домовленістю сторін про заміну на нове старого зобов'язання, яке вже існує в однієї сторони перед другою.
Таким чином, предметом договору є нове зобов'язання, яке покладається на сторону договору замість первинного зобов'язання.
Наприклад, громадянин вніс підприємству плату за договором ремонту автомобіля. Підприємство не змогло виконати такий ремонт і запропонувало замість ремонтних робіт проводити технічний огляд автомобіля протягом кількох місяців. У такому випадку їм необхідно укласти договір новації, який змінить зобов'язання щодо виконання ремонтних робіт на нове зобов'язання з проведення технічного огляду.
Цивільним кодексом України встановлено, що новація не допускається щодо зобов'язань про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, про сплату аліментів та в інших випадках, встановлених законом.
Сторони
Укласти таку угоду можуть фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи. Для укладення договору новації в однієї сторони повинні існувати певні зобов'язання перед іншою.
Істотні умови договору
Закон вимагає обов'язково визначити в договорі новації, які саме зобов'язання сторони замінюють, а також зміст нових зобов'язань сторін. Якщо сторонами договору є виключно юридичні особи та/або фізичні особи - підприємці, так само необхідно вказати ціну і строк договору.
Для уникнення можливих непорозумінь та суперечок з приводу заміни зобов'язань сторін та виконання нових обов'язків у договорі новації слід передбачити всі умови, що необхідні для належного виконання нових зобов'язань.
Форма договору
Договір новації має бути укладений у тій самій формі, що й договір, з якого виникло зобов'язання, яке сторони замінюють на інше (письмова, нотаріальна та/або з державною реєстрацією).
Норми права
Відносини, що виникають за договором новації, здебільшого регулюються Цивільним кодексом України, а якщо обидві сторони договору новації — юридичні особи та/або фізичні особи - підприємці — також Господарським кодексом України.
Укладення договору
Договір вважається укладеним з моменту досягнення згоди сторонами з усіх істотних умов договору (див. “Істотні умови договору”) та оформлення домовленості в належній формі (див. “Форма договору”).
Зміна та розірвання договору
Зміна договору новації або його розірвання здійснюється за згодою сторін, тобто шляхом укладення додаткової угоди до договору. Додаткова угода має бути укладена в тій же формі, що й сам договір.