Договір про колективну матеріальну відповідальність
Всі договориКому підійде договір:
-
Підійде роботодавцям, у яких в штаті є колектив, який буде працювати з матеріальними цінностями.
-
Даний договір укладається, коли неможливо встановити ступінь відповідальності кожного працівника колективу (бригади) за ввірені цінності.
-
Коли є можливість встановити ступінь відповідальності конкретного працівника, використовуйте договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність.
Автор: Андрей Кравченко, ведущий юрист компании SmartDoc, адвокат
Поняття
Договір про колективну (бригадну) матеріальну відповідальність є угодою, що визначає відповідальность працівників, які становлять робочий колектив (бригаду), за забезпечення схоронності ввірених їм роботодавцем матеріальних цінностей.
Договір про колективну (бригадну) матеріальну відповідальність може укладатится у випадку якщо при спільному виконанні працівниками окремих видів робіт, пов'язаних із зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням або використанням у виробничому процесі переданих їм матеріальних цінностей неможливо розділити матеріальну відповідальність кожного працівника й укласти з кожним з них (працівників) договір про повну матеріальну відповідальність.
Предметом договору про колективну (бригадну) матеріальну відповідальність є правовідносини між працівниками (колективом, бригадою) і роботодавцем, пов'язані із забезпеченням збереження матеріальних цінностей, переданих працівникам (колективу, бригаді) підприємством, установою або організацією для виконання їхніх трудових обов'язків.
Сторони
Договір про колективну (бригадну) матеріальну відповідальність укладається між роботодавцем (підприємством, установою, організацією) і всіма працівниками, які входять до складу робочого колективу (бригади).
При цьому необхідно пам'ятати, що договір про колективну (бригадну) матеріальну відповідальність може укладатися лише з працівниками, які виконують роботи, передбачені переліком робіт.*
Істотні умови договору (які обов'язково потрібно включити в договір)
Договір про колективну (бригадну) матеріальну відповідальність є типовим, його форма та умови застосування затверджені наказом Міністерства праці України від 12 травня 1996 року № 43. Умови такого договору завжди однакові, змінюються лише найменування сторін і реквізити. Сторони за взаємною згодою можуть лише конкретизувати окремі умови типового договору про колективну (бригадну) матеріальну відповідальність, без зміни їх суті і значення. При цьому не можна будь-яким чином змінювати, доповнювати або скорочувати цей типовий договір.
Форма договору
Договір про повну матеріальну відповідальність укладається у письмовій формі.
Норми права
Відносини, що виникають за колективним договором, регулюються Кодексом законів про працю України, наказом Міністерства праці України від 12 травня 1996 року № 43, а також іншими нормативними актами.
Укладення договору
Договір про повну матеріальну відповідальність вважається укладеним із дня його підписання сторонами.
Розірвання договору
Договір розривається у разі переведення працівника на іншу роботу або посаду, припинення трудового договору між сторонами.
*Перелік робіт, при виконанні яких може запроваджуватися колективна (бригадна) матеріальна відповідальність:
- Роботи, пов'язані з виконанням касових операцій.
- Роботи, пов'язані з прийманням від населення усіх видів платежів та виплатою грошей не через касу.
- Роботи, пов'язані з прийманням на зберігання, обробкою, зберіганням, видачею матеріальних цінностей на складах, базах (нафтобазах), автозаправних станціях, в автогосподарствах, холодильниках, харчоблоках, сховищах, на заготівельних (приймальних) пунктах, товарних і товарно-перевалочних дільницях, у камерах схову, коморах і роздягальнях, з екіпіровкою пасажирських суден, вагонів і літаків.
- Роботи, пов'язані з прийманням від населення предметів культурно-побутового призначення та інших матеріальних цінностей на схов, у ремонт і для виконання інших операцій, пов'язаних із виготовленням, відновленням або покращенням якості цих предметів (цінностей), їхнім сховом та виконанням інших операцій з ними, з видачею напрокат населенню предметів культурно-побутового призначення.
- Роботи, пов'язані з продажем (видачею) товарів (продукції), їх підготовкою до продажу незалежно від форм торгівлі та профілю підприємства (організації).
- Роботи, пов'язані з прийманням та обробкою для доставки (супроводження) вантажу, багажу, поштових відправлень та інших матеріальних та грошових цінностей, їхньою доставкою (супроводженням), видачею (здачею).
- Роботи, пов'язані з виготовленням (складанням, монтажем, регулюванням) та ремонтом машин, механізмів, електронної техніки та радіоапаратури, електромеханічних і радіотехнічних приладів, систем, а також виготовленням їх деталей та запасних частин;
- роботи, що виконуються майстернями побутового обслуговування, ательє тощо.
- Робота по виконанню операцій, пов'язаних з закупівлею, продажем, обміном, перевезенням, доставкою, пересиланням, зберіганням, сортуванням, пакуванням, обробкою або використанням в процесі виробництва дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, ювелірних, побутових і промислових виробів та матеріалів, виготовлених з використанням дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння, відходів та брухту, що містять дорогоцінні метали і дорогоцінні каміння синтетичного корунду та виробів з нього, а також валютних операцій.
- Роботи, пов'язані з прийманням у цехах, зберіганням, обробкою та передачею на виробництво скляної тари.
- Роботи, пов'язані з виготовленням, зберіганням, транспортуванням, відбиранням, рахуванням, упаковкою та видачею грошових знаків, цінних паперів, їх напівфабрикатів, а також усіх видів бланків цінних паперів, документів суворого обліку, знаків поштової оплати та матеріалів, які використовуються при їх виготовленні.
- Роботи, пов'язані з виготовленням та зберіганням усіх видів квитків, талонів, абонементів (включаючи абонементи та талони на видачу їжі підприємствам громадського харчування) та інших знаків, призначених для розрахунків населення за послуги.
- Роботи, пов'язані з вирощуванням, годівлею, утриманням і розведенням сільськогосподарських тварин;
- роботи, пов'язані з виробництвом сільськогосподарської продукції та її переробкою.
- Роботи, пов'язані з переробкою сировини, виготовленням або комплектуванням готових виробів.