Універсальний договір позики

Всі договори

Кому підійде договір:

  • Підійде тим, хто збирається дати або взяти в борг гроші або товар.
  • За договором потрібно повернути таку ж кількість товару або ту ж суму грошей.
  • Для передачі в користування конкретного майна використовуйте договір позички рухомого майна.
Автор: Эдуард Волобоев, юрист компании SmartDoc

Поняття і предмет
За договором позики одна сторона передає суму грошей або товар іншій особі, яка зобов'язана в певний строк повернути таку саму грошову суму або такий самий товар (в тій же кількості).
Предметом договору позики можуть бути гроші та речі, які не є унікальними, наприклад: пшениця, цегла,продукти харчування. 
 
Сторони
Укласти таку угоду можуть як фізичні особи, так і фізичні особи - підприємці, юридичні особи.
Особа, яка передає гроші (речі), називається Позикодавець, а та, що отримує – Позичальник.
Позикодавцем може виступити тільки власник майна, а інші особи можуть зробити це лише з його офіційного дозволу (наприклад, довіреність, договір доручення, письмовий дозвіл).
 
Істотні умови договору (які обов'язково потрібно включити в договір)
Закон вимагає обов'язково визначити в договорі таку інформацію:
  • при передачі речей: якість, кількість, назва речі і строк позики;
  • при передачі грошей: сума і валюта грошей, строк позики, чи виплачуються відсотки за користування сумою позики (в якому розмірі і порядку). 
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ в листі №10-1390/0/4-12 від 27.09.2012 р. підтвердив право фізичних осіб, фізичних осіб - підприємців, юридичних осіб, які не є фінансовими установами, надавати кошти під відсоток. 
 
Форма договору
Договір позики може укладатися усно між фізичними особами та/або фізичними особами - підприємцями на суму не більше 170 грн і якщо він не пов'язаний з підприємницькою діяльністю. В іншому випадку договір повинен бути укладений у письмовій формі. Якщо Позикодавцем є юридична особа, договір також укладається в письмовій формі незалежно від його суми.
 
Норми права
Відносини, що виникають за договором позики, регулюються Цивільним кодексом України, а якщо договір укладено між юридичними особами та/або фізичними особами - підприємцями - також Господарським кодексом України.
 
Укладення договору
Договір вважається укладеним з моменту його підписання, якщо в ньому прописані всі істотні умови (див. “Істотні умови договору”). Договір набирає чинності з моменту його підписання.
 
Зміна та розірвання договору
За згодою сторін можливо змінити договір чи розірвати його укладанням додаткової угоди. Вона повинна укладатися в тій самій формі, що й договір позики (усна чи письмова — див. “Форма договору”).
Контакти Допомога